Albatrosi

Málo ptáků vzbudí takovou zvědavost jako přítel všech námořníků z antarktických a subantarktických moří albatros, zejména albatros královský (Diomedes ephomophora). Na výběžku Taioroa Head poloostrova Otago lze jako na jediném místě na obydlené pevnině na světě pozorovat tyto ptáky. Svým rozpětím křídel až 3,5 metrů jsou největšími ptáky na světě.

Měl jsem štěstí, že jsem se do blízkého Dunedinu dostal právě v době, kdy návštěva ptačí kolonie byla možná.V turistické kanceláři jsem si zakoupil potřebné povolení ke vstupu a dohodl dobu návštěvy. Když jsem dorazil po klikaté silničce na místo, lilo jako z konve. Čekat na zlepšení počasí nemělo smysl, a tak jsem z auta rychle přeběhl do chaty místního správce.Čekalo tu ještě dalších 10 lidí, kteří se nenechali odradit špatným počasím.

Nejprve se nám dostalo odborného výkladu o historii kolonie a o albatrosech. Prvních pět let tráví albatrosi na moři. Od osmého roku jsou schopni množení a vrací se na hnízdiště. Hnízdění začíná v říjnu. Ptáci jsou spárováni před příletem. Sameček přiletí nejdříve a začne budovat hnízdo. Samička se občas přilétne podívat a při jejích návštěvách dojde k páření. Vejce je bílé, dlouhé 125 milimetrů. Inkubace trvá asi 12 týdnů a rodiče se v sezení střídají. Mládě je nejroztomilejší, když je ochmýřené velmi jemným peřím.Vzlétne po 120 dnech. Poučeni jsem se vydali do pozorovatelny položené o pár metrů výše. Byl to jednoduchý dřevěný domek s hodně prosklenými stěnami. Konečně jsme je spatřili. Postávali na travnatých svazích, jeden byl vidět na hnízdě, jiní kroužili v dálce. Pro lepší pozorování tu byly dalekohledy. Měli tu i televizi s videozáznamem ze života zdejší kolonie. Tak jsme mohli sledovat například rituální tanec při páření. Ptáci při něm naplno roztáhnou křídla, postaví se na samé špičky, zvednou hlavu a zobák k obloze a vydávají sérii vřískavých tónů. Je to jakýsi svatební tanec. Stojí za zmínku, že albatrosi si vybírají jednoho partnera na celý život. Jak jsou albatrosi nádherní v letu, tak jsou neohrabaní při startu, jak na vodě, tak na pevnině. Musí dlouho běžet a mávat křídly, než se odlepí. Průvodce nám ukázal, kde mají startovací ranvej. Vzlétajícího albatrose jsme sice neviděli, ale i tak to byla zajímavá podívaná.