Dunedin

Město skotského původu známé svou kamennou architekturou s 80.000 obyvateli.

Původně v těchto místech žili Maoři. V r.1770 míjel tudy  kapitán J.Cook, ale poznamenal si, že je tu mrtvo. Maorů tu žilo jen velmi málo. Později zde byla osada tuleňářů a velrybářů. Skotské osídlení začalo rokem 1848. Neshody v presbytariánské církvi Skotska zrodily myšlenku založit na NZ vzkvétající osadu, kde by vzkvétala úcta, čestnost a průmysl. Kpt. Cargil a Rev. Burns na lodi John Wicliff přivezli 300 lidí. Od Maorů koupili pozemek a na místě, kde byla buš začali stavět. Původní jméno bylo nový Edinburg, v galštině Dunedin.

Obrovský boom přišel r. 1860 s objevem zlata v Otagu. Během krátké doby příliv horníků dal vzniknout tehdy nejlidnatějšímu městu  v zemi. Se zlatokopy přišly bary, pochybné tačírny, herny, bordely prostě tu byl Divoký západ se vším všudy. Ale rozvíjel se i obchod, vznikaly banky, průmysl,univerzita, školy, město bylo  svého času nejvýznamnějším obchodním centrem.  Za čtvrt století však zlato došlo a konjunktura opadla.

Dnes je Dunedin znám jako město studentů – Otago Univerzita, Otago Polytechnic, Education College a další  Každý šestý obyvatel je zde student.

Náměstí Octagon (tvar osmiúhelníku) dominuje hrající fontána a socha básníka R. Burnse ze Skotska (zády ke kostelu a čelem k hospodě!), dále  je zde katedrála Sv. Pavla z r. 1971 v neogotickém stylu a významnou stavbou je i radnice.

Za nejkrásnější stavbu je však považováno nádraží ve viktoriánském stylu. Jako ostatní kamenné budovy je z bílého mramoru a černého čediče. Je z r. 1906 a architekt George Troup byl za stavbu povýšen do rytířského stavu, říkalo se mu Gingerbred George (Perníkový Jirka). Stavba má i zajímavý interiér, je vyzdobenvitrážemi a ozdobami z porcelánu značky Royal Doulton. Dnes je tu více turistů než vlaků. Ale na parní lokomotivy si zde potrpí, stále se jako atrakce provozují. Když nádraží vzniklo jezdila tu ještě koňka.

Image by Arvid Olson from Pixabay

Další významné stavby jsou věž s hodinami v univerzitním areálu, Otago Boys High, a mnoho vil bohatých měšťanů v dřevěnou výzdobou uvnitř.

Larnach Castle  z r.1871 je jediným zámkem v zemi. Spíše je to však velká vila se zahradou. Zámek je v soukromých rukou, ale je přístupný veřejnosti. Interiér je zdoben řezbami a vitrážemi. Ve srovnání s evropskými zámky je výzdoba slabá.Jméno má zámek od svého zakladatele  bankéře Larnacha, který se oženil s dcerou franc. vévody a později se stal ministrem.

V městě je jediná palírna skotské whisky v zemi značky Wilson.