Pracovní prázdniny

Řada mladých lidí už zjistila, že Nový Zéland je pro cestování krásnou zemí a že si zde lze na pobyt i vydělat. Proč však riskovat a pracovat bez povolení? Od dubna 2005 existuje pro mladé lidi, občany České republiky, ve věku 18 až 35 let, možnost získat vízum pro pracovní prázdniny (Working Holiday Visa). Toto vízum je platné maximálně na 12 měsíců. Žadatel musí mít platný pas, zpáteční letenku a minimálně NZD 4.200 (při 12ti měsíčním pobytu) pro krytí nákladů pobytu. Prokazuje se například čerstvým výpisem z účtu při příletu do země. Hlavním důvodem návštěvy země totiž musí být turistika a daná osoba nesmí pracovat trvale, ale jen příležitostně, maximálně 3 měsíce u jednoho zaměstnavatele. studovat může až 6 měsíců. Je dobré mít připravený písemný program pobytu na Novém Zélandu, pro případné dotazy imigračních úředníků při příletu. Ten, kdo vízum jednou obdrží, nemůže o něj žádat  znovu. K dispozici je každý rok kolem 1200 víz. Jsou rozebrána ihned po vyhlášení. Datum vyhlášení je třeba sledovat na webu NZIS. Žadatel musí být zdravý, bezúhonný a mít pro pobyt cestovní pojištění. O vízum se žádá na na webových stránkách Novozélandské imigrační služby (NZIS) www.immigration.govt.nz. Platí se jen kreditkou. Nelze platit bankovním převodem. Osoby, které chtějí pobývat na NZ více než 6 měsíců a v posledních 5 letech strávili více než 3 měsíce v zemích se zvýšeným zdravotním rizikem ( seznam zemí bez rizika je na www.immigration.govt.nz ),musí předložit i rentgenový snímek od pověřeného lékaře. Žádost o vízum na http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/czechwhs.htm.

Získané vízum platí pro příjezd do země nejpozději do 12 měsíců od jeho udělení. Vízum platí i pro více vstupů do země.

Na Novém Zélandu pak je třeba zažádat o přidělení daňového čísla, kterému se říká IRD number. Vydává jej Inland Revenue Department, www.ird.govt.nz. Žádá se o něj až na místě. V žádosti je mimo jiné nutno uvést novozélandskou adresu. Přikládá se fotokopie pasu a fotografie. Taky je nutné si v zemi otevřít účet, protože zaměstnavatelé zpravidla platí bankovním převodem.

Nejvíce pracovních příležitostí je v zemědělství, zejména jde o česání ovoce a další práci s ním. Největší zájem o česáče je kolem měst Napier a Hastings v oblasti zvané Hawke Bay na východním pobřeží země. druhá významná oblast je kolem městečka Kerikeri v krásném subtropickém Northlandu. Zde jsou hlavně citrusy a v menší míře ovoce kiwi. Největší plantáže ovoce kiwi jsou však kolem měst Te Puke a Tauranga v oblasti zvané Bay of Plenty. Sklizeň vrcholí v květnu. Na Jižním ostrově je nejdůležitější sadařskou a vinařskou oblastí Nelson. Příležitosti jsou i kolem velkých měst, ale zde je pro velký zájem hledání těžší. Česací sezóna v zemi začíná přibližně v prosinci a končí v květnu. Práci na farmách však lze najít celoročně.

Během turistické sezóny je možno se uplatnit jako servírky a číšníci, uklizečky, pomocníci při mytí nádobí apod. Osobně bych doporučil oblast Bay of Islands na severu Severního ostrova.Taky lze najít práci na stavbách nebo v přístavech. Na rozdíl od Anglie zde Češky nemají šanci najít práci jako au-pair. Důležitá je taky alespoň střední úroveň znalosti angličtiny. Začátečníkům v angličtině doporučuji se přihlásit nejdříve na místní jazykovou školu. Některé školy pak i pomáhají svým studentům s hledáním práce. Jinak nabídky práce lze najít na vývěskách v síti hostelů Backpackers a YHA, dále v informačních střediscích a v novinách jako je středeční aucklandský New Zealand Herald nebo wellingtonský Dominion. Na internetu doporučuji: www.nzherald.co.nzwww.jobnetnz.co.nzwww.nzjobs.co.nzwww.jobsearch.nzl/comwww.netclassifieds.co.nz/employment.cfmwww.nzwine.comwww.seek.co.nzwww.anyworkanywhere.comwww.job.co.nzwww.jobstuff.co.nzwww.jobzone.co.nzwww.hospo.co.nzwww.seasonalwork.co.nzwww.winejobsonline.com

Výdělky při brigádnické práci nejsou na Novém Zélandu nijak závratné. Ale vzhledem k poměrně nízkým životním nákladům to stačí na to, abyste si zemi procestovali. Dopravovat se lze zde docela dobře autostopem. Novozélanďané jsou velmi přátelští a pohostinní lidé.

V úvahu pro někoho mohou přijít i nevýdělečné pracovní pobyty na farmách. Více informací na www.fhinz.co.nz a www.wwoof.co.nz.

POZOR na různé podvodné agentury nabízející zajištění brigádnické práce s pracovním povolením!

Dobrovolnická práce

Lze zprostředkovat na dobu 1 až 6 měsíců.

Jde o neplacenou práci na projektech v oblasti ochrany přírody. Zaměstnavatel obvykle poskytuje skromné ubytování.