Auckland

Město se rozprostírá na 9 kilometrů široké úžině oddělující Tasmanovo moře a Tichý  oceán. S 1,5 milionem obyvatel je největším městem v zemi. Je to srdce novozélandského průmyslu a obchodu. Charakter města je značně kosmopolitní, silné zastoupení zde mají Polynésané z ostrovů v okolí Nového Zélandu.

Místní krajina byla formována lávou ze sopečných výbuchů. Auckland je město s nejvíce krátery na světě. Dnes jsou to kopečky ztvrdlé lávy porostlé svěží zelení, na které se pasou ovce. Na jejich vrcholech kdysi Maoři měli vybudované pevnosti, kterým říkali pa.

Na některé vrcholy jako One Tree Hill nebo Mt. Eden lze vyjet autem a je z nich nádherný výhled. Na vršku nejblíže centra stojí národní muzeum – War Memorial Museum, masivní budova ve stylu starověkých chrámů. Uvnitř jsou sbírky maorského umění a umění celého Pacifiku.

Sopečný ostrov Rangitoto je v celé oblasti nejmladší. Vystoupil z mořského dna při mohutném výbuchu před 750 lety. Nízký symetrický kužel je 259m vysoký. Zdálky se zdá být celý porostlý zelení. Když však na něj vstoupíte, poznáte, že je skalnatý a keře a stromy zde rostou mezi balvany a škvárou bez půdy, která se zde ještě nestačila vytvořit. Rangitoto je vzdálen necelou hodinu plavby výletní lodí z přístavu. Výlet s výstupem na vrchol kráteru zabere půl dne.

Auckland je nazýván Městem plachet. Pohled na přístaviště jachet z Harbour Bridge je impresivní. Žádné jiné město se nepyšní takovým počtem plavidel na jednoho obyvatel jakoAuckland.

K nejnavštěvovanějším místům ve městě patří podmořské akvárium Kelly Tarlton´s Antarctic Encounter and Underwater World. Můžete zde spatřit mimo jiné i žraloky a tučňáky.

Populárním místem je Parnell Village s koloniálními dřevěnými domky s mnoha restauracemi, kavárničkami a obchody se suvenýry. Větší výběr k nákupům všeho druhu je však na neživější třídě v centru Queen Street a přilehlých Customs a Albert Street. Za levným zboží je možno se vypravit na tržiště Victoria Market.

Dominantou města z nové doby je 328 metrů vysoká Sky Tower.

Město má spoustu krásných pláží například v Mission Bay, Kohimarama Beach, Takapuna Beach.

Ve městě a blízkém okolí je 20 vinic, kam lze zajít na ochutnávku. Příjemnou změnou od rušného města je výlet lodí na ostrov Waiheke spojený s prohlídkou 3 vinic a vinařských podniků. Ostrov je jen půl hodiny plavby z přístavu.

Polynéský živel je koncentrován nejvíce na Karangahape Road, taky zvané K-Road. Je zde spousta obchůdků se zbožím, ovocem a zeleninou z Pacifických ostrovů. Je zde i nejvíce nejrůznějších etnických restaurací.

Z mnoha galerií stojí za návštěvu Auckland City Art Gallery  s největší sbírkou obrazů maorských náčelníků od Goldieho a Bohumíra Lindauera, malíře českého původu.

Nevýhodou Aucklandu je jeho rozlehlost, napříč se táhne 80 kilometrů. Pěšky se nedá projít. Autobusová doprava je organizována paprskovitě z centra, z autobusového nádraží u přístavu.

Auckland v 80 letech
Auckland dnes