Rybaření

      Nový Zéland je vyhlášeným rybářským rájem jak pro sladkovodní  rybaření  na řekách a jezerech (pstruzi a lososi), tak pro rybaření na moři z člunu, velké lodi nebo  na pobřeží. Rybářských oblastí a vhodných lovišť je zde velký počet, takže každý zde může najít klidný kout, který bude mít jen pro sebe. V zemi je dostatečná nabídka pronájmu speciálních rybářských plavidel všech velikostí.

Základní informace:

–          Rybářský lístek si lze snadno zakoupit v obchodech s rybářskými potřebami nebo motelech a hotelech v rybářské oblasti. K rybaření na moři lístek není třeba.

–          Minimální délka jakéhokoli druhu ryb je35 cm, denní limit v oblasti Taupo jsou 3 pstruzi.

–          Veškerou rybářskou výzbroj si lze půjčit v místě.

–          S sebou si určitě vzít dobré sluneční brýle, klobouk se širokým okrajem, ochranný krém, silnou nepromokavou větrovku, teplý svetr.

Nebrat si mušky, které jako organický materiál podléhají fumigaci při příletu do země.

Dovoz rybářských prutů je bez omezení

–          Ze sladkovodních ryb se loví hlavně hnědý pstruh (brown trout) a duhový pstruh (rainbow trout). Hlavním lovištěm je oblast kolem  jezera Taupo a jeho přítoků, městečka Turangi, Taupo  a Rotorua v oblasti Severního ostrova. Jezero Taupo je se svými 608 km2 největším jezerem v zemi. Vzniklo jako kráter při sopečné explozi před tisíci lety. Dnes je to nejznámější pstruhové jezero na světě. Roční úlovek duhového pstruha zde přesahuje 500 tun. Kromě pstruhů jsou zde i jiné méně hodnotné druhy ryb. V této oblasti je i mnoho příležitostí pro jiné rekreační aktivity.

–          Hnědý pstruh se loví nejlépe v létě od prosince do května, duhový pstruh po celý rok. V létě se nejvíce muškaří ze břehu. S červem na háčku ze  člunu nebo ze břehu se loví po celý rok. Průměrná váha je2 kg

–          Ubytovací zařízení pro rybáře mají vše potřebné pro uzení ryb.

–          Na pstruhy se doporučuje přibližně třímetrový prut s vlascem č. 7 až 9. Pro malé říčky pro rybaření ze břehu může stačit i prut2,5 ms vlascem č. 5 – 6.

–          Pro noční rybaření je vhodná doba od listopadu do února.

–          Z většího člunu lze na otevřeném moři lovit

–          pacifického modrého, černého nebo pruhovaného mečouna (swordfish, marlin) o váze až 150 kg, různé druhy žraloků – mako, hammerhead, broadbill, makrelu nebo tresku královskou (kingfish) , žlutoocasou tresku (yellowtail kingfish), žlutoploutvého tuňáka (yellowfin tuna).  Nejvhodnější doba je leden až květen.

–           Menší druhy ryb jako terakihi, kanic (gropper), platýz, flundra (flounder) hapuka, kahawai, modrá treska (blue cod) lze lovit z malého člunu nebo ze břehu celoročně na velké části pobřeží. Sledi (whitebait) se loví do speciálních jemných sítí na jaře.

–          Lososi se loví jen na Jižním ostrově, nejlépe v kraji Canterbury na řece Rakaia. Nejlepší doba je leden až březen, ale lovit lze od října do dubna. Nejčastěji se používá tryskových člunů k dopravě na místo

–          Pstruhy i jinou novozélandskou faunu a flóru je možno si prohlédnout zblízka v parku Rainbow and Fairy Springs4 kmod města Rotorua

–          Pro doprovázející manželky a starší děti je přímo nebo poblíž rybářských oblastí spousta možností pro rekreační a sportovní aktivity. Například výlety do geotermálních parků s gejzíry, bublajícím bahnem horkými prameny v oblasti Rotorua a Taupo, návštěva Agrodromu, kde se ukazuje novozélandské pastevectví, návštěva maorijského koncertu s večeří typu hangi, relaxace v termálních lázních, jízda na tryskovém člunu například u vodopádů Huka, ráfting, kajakování na moři, bungy-jumping, výlet do Národního parku Tongariro, jízda na koni, čtyřkolce, horských kolech, vodní lyžování, potápění, plavání s delfíny, vyhlídkové lety…

–          Výlety s pozorováním velryb se pořádají u městečka Kaikoura na východním pobřeží Jižního ostrova. Pozorování je z výletní lodi nebo letadla. Že velryby se skutečně objeví však není zaručeno. V negativním případě se nevrací vstupné, ale nabízí výlet další den.