Stromy

VÁNOČNÍ STROM a KAURI

Ne všude na světě je vánočním stromem smrček, jedlička nebo borovice. U protinožců na Novém Zélandu sice taky znají evropský vánoční stromek, ale pod názvem Christmas tree (vánoční strom) se skrývá endemický strom z rodu myrty, latinsky metrosideres excelsa, v maorštině pohutukawa. Své pojmenování Christmas tree získal proto, že právě na vánoce je obsypán krásnými karmínově červenými květy.

Kvetoucí pohutukawa

Tyto stromy patří ke koloritu Nového Zélandu. Jejich mohutné pokroucené kmeny lze vidět hlavně při pobřeží, často se jejich semínka uchytí na skalnatých útesech. Mají své místo i v mytologii původních obyvatel Maorů. Legendy vypráví, že se jejich duše po smrti přestěhuje do starého stromu pohutukawa v zátoce Spirits Bay na nejsevernějším výběžku Severního ostrova. Odtud duše zemřelých putují do bájné domoviny Hawaiki.

Další zajímavostí spojenou s tímto stromem je, že z jeho květů je výborný med bílé barvy. Z Nového Zélandu si jej objednává i britská královna.

Pro běžného Novozélanďana je vánoční strom symbolem začátku léta. S jeho rozkvětem začíná krásný čas prázdnin a dovolených, na které hned po vánocích hodně lidí odjíždí.

Damaroně – kauri

Výprava za největšími stromy na světě není nijak zvlášť dobrodružná. Rostou pár metrů od silnice č. 12 vedoucí z Aucklandu na sever ve Waipua Forest. Zmiňuji se o nich proto, že setkání s nimi je mimořádně působivé. Je to jako kdybyste potkali slona nebo spíše mamuta. Zjeví se před vám náhle v hustém lese, zarámované v okolní zeleni. Obrovský válcovitý kmen lze taky přirovnat sloupu antického chrámu. Na tabulce si lze přečíst úctyhodné míry. Strom zvaný Tane Mahuta (Pán lesa) má obvod 13,77 metrů, výšku 51,5 metrů. Jeho věk se odhaduje na dvanáct století. Na prvním místě stojí pro celkově největší objem kmene. Ještě větší obvod kmene, 16,41 metrů, má nedaleký Matua Ngahere (Otec lesa). Kauri, nejsou nejvyššími ani nejstaršími stromy na světě. Prvenství však mají v objemu využitelného dřeva. Kauri zvaný Toronui, kterého v r. 1977 porazil vítr, měl 286,5 kubických metrů zpracovatelného dřeva.

Pro původní obyvatele Maory byl kauri posvátným stromem nadaným duší a božskými vlastnostmi. Jeho skácení se neobešlo bez ceremonií.

Kauri patří mezi jehličnany, i když jeho zeleň se více podobá listům. Jejich tvar a barva se výrazně mění v závislosti na věku stromu. Jeho dřevo je přímo ideální. Je pevné, lehké, dobře obrobitelné a ohebné, velmi stabilní a trvanlivé i v extrémních podmínkách. Má krásnou medovou barvu a hodí se pro řezbářství, výrobu nábytku i stavbu lodí. V období kolonizace Nového Zélandu z jeho dřeva byla většina domů a mostů. Angličané prý díky stožárům z kauri vyhráli bitvu u Trafalgaru. Není bez zajímavosti, že na jeho těžbě v období kolonizace se podíleli i vystěhovalci z Čech. Dokumenty o tom jsou v Bohemian Museum a v hospodě ve vesnici Puhoi.