Flóra Nového Zélandu

Země se vyvíjela jako izolovaný botanický region, a tak zde návštěvník najde řadu jedinečných endemických druhů. Všechny místní dřeviny i listnaté jsou stálezelené a neopadavé. Když přistanete na Novém Zélandu, tak hned nepoznáte, jaké je roční období, protože teplotní rozdíly nejsou velké. Teprve když spatříte listnatý strom evropského původu, poznáte podle listů, zda je jako, léto, podzim nebo zima.

Původní novozélandský les, nazývaný native forest, pokrývá dnes asi 1/4 území. Najdete v něm stromy se jmény rimu, miro, matai, rata, totara, tawa, kahikatea a další. Největší lesní plochu v zemi však zabírá tzv. exotic forest, což jsou plantáže borovice pinus radiata.

Původní les
Kvetoucí kowhai

Z místních druhů dále stojí za zmínku žlutě kvetoucí keř kowhai a pohutukawa, která na vánoce rozkvétá krásně karmínovými květy.

Jeden z neoficiálních národních symbolů Nového Zélandu je větvička stříbrné kapradiny. Kapradiny jsou v zemi mimořádně rozšířeny, je jich tu přes 150 druhů. Vlhké klima jim svědčí. Jsou velmi různorodé, jsou zde dvoucentimetrové druhy i dvacetimetrové exempláře.

Kapradinové stromy jsou typickou rostlinou buše. Celkem se zde vyskytuje 10 druhů kapradinových stromů, z nichž 8 je endemických. Kapradinové stromů rostly na zeměkouli již v miocénu, tedy dlouho předtím, než se objevily kvetoucí rostliny. Z prehistorických dob se jim podařilo úspěšně přežít až do dneška. A od těch dob, tj. za posledních 135 miliónů let, se téměř nezměnily. Dokazují to nálezy zkamenělin.

Nejmohutnější z rodu kapradiny je mamaku (black ponga), Cyathea medularis. má tvar deštníku s vějířovitými listy na vrcholu. Každý uvadlý a odlomený list zanechá na kmeni jizvu ve tvaru podkovy. Jednotlivé listy dosahují délky až 6 metrů. Nejkrásnější jsou mladé, spirálovitě zavinuté listy pokryté zářivě hnědými chloupky. Pravidelné spirály inspirovaly maorské řezbáře, na jejichž dílech se spirály téměř vždy vyskytují. Zatočenou větvičku kapradiny si vybrala do svého emblému i letecká společnost Air New Zealand a řada dalších místních firem. Kmen dosahuje průměru až 30 cm. Je značně pórovitý a uprostřed dutý. Po vysušení však ztvrdne a lze jej soustružit. Vázičky z ponga patří mezi typické novozélandské suvenýry.

Stříbrná kapradina Cyathea dealbata se odlišuje tím, že je nižší a její listy jsou záživě zelené svrchu a stříbrně bílé zespodu. Kmen má jinou strukturu, protože uvadlé listy se neodlupují, ale přelomí se a konec řapíku zůstává na kmeni.

Rozvíjející se větvička kapradiny