Novozélandský den

NOVOZÉLANDSKÝ DEN – tisková zpráva

Novozélandský den se bude slavit 26.června v Riegrových sadech v Praze. Přijďte se bavit a poznat Nový Zéland na vlastní kůži!

V České republice žije přes 180 národností. Mezi nimi jsou Novozélanďané, kterých zde dlouhodobě pobývá vic než 100. Přátelství České republiky s Novým Zélandem má dlouhou historii. První Češi vycestovali na Nový Zéland v 60. letech 19. století a českou komunitu najdeme na NZ dodnes. Země mají silné pouto v mnoha různých oblastech – například obchod, diplomacie a cestovní ruch. Toto přátelství oslavíme 26. června v Riegrových sadech. Veřejnosti se představí Nový Zéland a maorská tradiční kultura prostřednictvím hudby, umění, jídla, pití a zábavy, včetně ukázky známého bojového tance Haka v maorském podání.

Časopis Oko!, CANZA (Czech Australian New Zealand Association – Česko-australsko-novozélandská asociace), ABIE (Australian Business in Europe), www.novyzeland.info, filmový festival Aussie & Kiwi Film Fest a Městská část Praha 2 vás zvou na Novozélandský den. Jde o bezplatnou rodinnou, přátelskou kulturní událostí od 13:00 do 21:00 v Riegrových sadech poblíž  rohu ulic Chopinova a Polská na Praze 2.

Akci zahájí tradiční maorský ceremoniál. Při této příležitosti vysadí velvyslanec Nového Zélandu, novozélandský honorární konzul a zástupce magistrátu Prahy 2 novozélandský strom Kauri (agatis australis). Akce se koná pod záštitou starostky  Mgr. Jany Černochové.

Během dne si děti budou moci nechat namalovat na obličej tradiční maorské tetování.

RFC Kralupy nad Vltavou a Kriketový klub Vinohrady představí rugby a kriket.

Hudební program obstará DJ Malý Frank. Dostane vás do nálady na vlnách funku, soulu, blues, hudby 80. a 90. let. Večer bude zakončen živým vystoupením česko-americké rockabilly kapely Gumption.

Program nabídne:

Celosvětově známý bojový tanec haka

Tance s koulemi poi

Show bubeníků a perkusistů z orchestru Tam Tam Batucada

Módní přehlídku Ivany Follové –  navrhovala róby například pro operní pěvkyni Dagmar Peckovou nebo herečku Ilonu Svobodovou.

Aussie &Kiwi Film Fest promítne Kiwiland – cyklus dokumentů České televize o Novém Zélandu

Na výstavě umění jsou vystaveny tisky slavného česko-novozélandského malíře Gottfrieda Lindauera, známého svými portréty Maorů.  Maorské sochy a amulety vystaví Vladimír Čížek, novozélandský nadšenec, provozovatel webu www.novyzeland.info. Na Novém Zélandu strávil mnoho let a řezbu z kosti se naučil u významného místního řezbáře Owena Mappa.

K občerstvení bude na stáncích k dispozici tradiční novozélandské jídlo a pití. Návštěvníci budou moci ochutnat novozélandské světlé pivo z pivovaru Volt a novozélandská vína od Foltýn Wine, koktejly, polévku a saláty od OKO! Bistro“, koláče a klobásy od Pie Shop a mnoho dalšího.

ZOO Praha představí unikátní endemický druh o novozélandského horského papouška Nestor Kea. Pro nás všechny rok v pandemii znamenal těžkou zkoušku a to platí i pro pražskou zoo. Návštěvníci akce budou mít možnost zapojit se na místě do finanční sbírky pro ohrožené papoušky nestor kea.

Doufáme, že na této akci bude hodně radostných tváří a že si  všichni užijeme hezký den při oslavě kultury a přátelství. Těšíme se na viděnou. Přijďte se bavit a poznat Nový Zéland na vlastní kůži!

smart
Bůh duhy Uenuku